Ako sa správne saunovať

Pre saunový kúpeľ potrebujete minimálne 2 hodiny času a len veľmi málo ošatenia - 1 osušku.

Pravidlá správneho saunovania

 • Do sauny nechoďte hladný alebo s plným žalúdkom. Aby ste mohli nerušene vychutnávať saunu, navštívte najprv toaletu. Potom nasleduje očista pod sprchou.
 • Dobre sa osušte, lebo suchá pokožka sa rýchlejšie potí.
 • Teplý kúpeľ nôh pred saunovaním podporuje tiež potenie.
 • V saune si položte osušku pod celé telo. Pobyt v saune by mal byť krátky, účinok ale intenzívny. Poťte sa preto na hornej alebo strednej lavici. Ale nie dlhšie ako 15 minút. Spoľahnite sa pokojne na Váš cit.
 • Po ležiačky pociťujete príjemné rovnomerné teplo. Posledné dve minúty by ste sa mali posadiť, aby si Váš krvný obeh zvykol na zvislú polohu a aby sa krv náhle nenahrnula do nôh.
 • Telo dobre ochladzuje aj prúd vody zo sprchy.
 • Pred použitím bazéna so studenou vodou by ste mali v každom prípade spláchnuť pot. Pri vysokom krvnom tlaku by ste sa mali vystríhať ponorenia sa do bazéna so studenou vodou.
 • Napojením teplého kúpeľa a nôh na ochladenie dosiahnete pocit tepla až po hlavu.
 • Opakované použitie studenej vody trénuje Vaše cievy a zvyšuje odolnosť Vášho organizmu.
 • Následný odpočinok je príjemný a doplňujúco podporuje zotavenie.
 • Medzi chodmi sauny sa odporúča použitie odpočivárne.
 • Sauna dobre pripravuje na masáž.
 • Ďalší chod sauny preveďte ako prvý.
 • Viac ako 3 chody sauny nezväčšuje zdravotnú hodnotu saunovania.

Pôsobenie saunového kúpeľa

Pri saunovom kúpeli pôsobia na telo striedavo výkyvy tepla a chladu. Tým sa vyvolajú mnohostranné reakcie organizmu. Silný účinok tepla v priestore sauny dáva podnet na rozširovanie ciev v pokožke a na silné potenie. Hoci rýchle vyparovanie potu ochladzuje pokožku, stúpne teplota vo vnútri tela o cca 1°C a v pokožke o cca 10°C.

Tým sa podporuje tvorenie obranných látok voči infektom. Teplo sauny pôsobí priaznivo na saunujúcich sa, uvoľňuje psychiku a svalstvo. Srdce bije síce o niečo rýchlejšie, ale rozšírením početných ciev v pokožke sa zmierni jeho námaha. Vyšší krvný tlak sa preto normalizuje. Netreba sa preto obávať o nadmerné zaťaženie srdca.

Vo fáze ochladenia poklesne zvýšená teplota tela pôsobením čerstvého vzduchu a studenej vody na východiskovú hodnotu. V spojení s teplými kúpeľmi nôh cievy pokožky riadne pracujú. Ľudia, ktorí sa saunujú, sú preto ušetrení chorôb z nachladnutia. Ochladenia spôsobujú pocit osvieženia a vo vegetatívnom nervovom systéme vyvolávajú dôležité impulzy v orgánoch produkujúcich hormóny.

Saunový kúpeľ je prirodzený prostriedok starostlivosti o telo. Silné potenie a opakované sprchovanie vedú k dôkladnému očisteniu pokožky. Teplo sauny podnecuje tvorenie nových buniek pokožky.

Saunový kúpeľ napriek chorobe

Uvoľnenie a zotavenie, otužovanie, starostlivosť o telo, radosť zo saunovania a spoločenské posedenie patria k najdôležitejším motívom pre Vašu návštevu saunového kúpeľa. Niektorí návštevníci spájajú so saunovaním aj cieľ - liečenie a zmierňovanie bolestí. Vhodnosť v tomto prípade musí posúdiť ošetrujúci lekár. Saunovanie je zakázané v prípade akútnych ochorení s horúčkou a zápalom a pri ťažkých postihnutiach orgánov.

Veľa chorôb srdcového a obehového systému, dýchacích ciest, pohybového aparátu a kože pripúšťa však saunový kúpeľ. Veľký význam má hlavne posilnenie obranyschopnosti. V niektorých prípadoch môže saunovanie dokonca podporiť liečbu. Vždy je však dôležité, aby saunovanie prebehlo správne a bez preháňania.
Príďte to vyskúšať
Saunový svet v Hoteli Zelená Lagúna
Zobraziť ponuku